Gå till innehållet

Asunto Oy Helsingfors Sailors Home som ligger på Skatudden i Helsingfors är en nybyggnad av hög kvalitet som är belägen i en historisk miljö. Det stora flerbostadshus innergårds dagvattensystem genomfördes av Rekolan Putki Oy med Peltitarvikes markrännor och  gårdsbrunnar.

Ett fungerande dagvattensystem för en trång innergård

Flerbostadshuset är byggd på tidigare platsen för Skatuddens tarditionellea sjömanshus som ligger mellan värdefulla Jungendbyggnader. Lösningen för dagvattendränering måste vara säkert fungerande och visuellt lämplig för en högklassig miljö.

Sailors Homes innergård är relativt trång, så planeringen och genomförandet av dagvattensystemet krävde noggrannhet när det gäller dimensionering och lutning. En del av markrännorna installerades framför bilhissen som leder till parkeringshallen. Gårdens lutningar kunde genomföras enligt kompletterande planer från arkitekten och VVS-konstruktören.

Tomi Leinikka, VVS-projektchef på Rekolan Putki, hade tidigare erfarenhet av att installera Peltitarvikes brunnar för omvända tak. Han var också nöjd med de markrännor som behövdes på denna plats och med den service han fick.

För objektet hade planerats fyra långa markrännor samt brunnar för omvända konstruktionen. De inre lutningarna i Peltitarvikes markrännor kunde genomföras enligt planerna. Kort leveranstid och god leveranssäkerhet är viktigt för oss. Utöver den ursprungliga planen fick vi också snabbt de nödvändiga brunnarna för det omvända taket.

Tomi Leinikka VVS-projektchef, Rekolan Putki Oy

Produkter på platsen

  • DryLine® Flex markränna

    DryLine® Flex markränna av rostfritt stål, som lämpar sig för dagvattenavledning i parkeringsanläggningar, gårdsområden, terrasser och omvända konstruktioner, dimensioneras för objektet enligt plan med hänsyn till den erforderliga belastningsklassen och de inre fall.

  • Takbrunnar

    Med Peltitarvike takbrunnar skapar du en garanterat fungerande och hållbar helhet för avledning av regn- och dagvatten från låglutande tak och omvända takkonstruktioner. Takbrunnarna, som är tillverkade av syrafast stål och konstruerade för nordiska förhållanden, är en långvarig lösning för objektet, som tål temperaturväxlingar och UV-strålning.

  • Silkonstruktioner

    En brunn som är ansluten till vattenisoleringen används alltid tillsammans med en efter behov, ytvatten uppsamlande silkonstruktion. Med Peltitarvikes brunnar och silkonstruktioner av syrafast stål  skapar du en garanterat fungerande och hållbar helhet för avledning av dagvatten från omvända konstruktioner.

Du kanske också är intresserad av dessa referenser

Eteläranta 10 Peltitarvike referenssi

Restaurang Palace

Som lösning för dagvattendrännering på Restaurang Palaces nya terrass valdes Peltitarvikes skräddarsydda L-formade DryLine® markränna, för vatten dränering, med en längd på hela 50 meter.

As Oy Espoon Itätuuli Peltitarvike referenssi

As Oy Espoon Itätuuli

Dagvattenavledningen från gårdsområdena, takterrassen och parkeringshallen i bostadsbolaget As Oy Espoon Itätuuli genomfördes med Peltitarvikes brunnar för omvända konstruktioner samt DryLine® markrännar.